Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Działanie gruntowej pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła pobiera ciepło z ziemi - której temperatura będzie wyższa niż zimą (i chłodniejsza niż latem). Z tego powodu są bardziej wydajne niż powietrzne pompy ciepła, szczególnie w najchłodniejsze dni, kiedy są najbardziej potrzebne. Generują bardzo mało hałasu i powinny działać przez wiele lat przy minimalnym serwisie. Ten rodzaj pompy ciepła należy do systemów wykorzystujących ciepło geotermiczne zawarte w glebie. Pompa ciepła pobiera ciepło z przestrzeni pod ziemią. Plastikowa sonda wypełniona mieszaniną zapobiegającą zamarzaniu, która przenosi ciepło między gruntem a pompą ciepła, jest osadzona w otworze wiertniczym. W zależności od wielkości ogrzewanego domu i lokalnych warunków geologicznych wykonuje się jedno lub więcej odwiertów o głębokości od 80 do 250 m.

Zalety gruntowej pompy ciepła

  • Stabilna moc i wysoki współczynnik ogrzewania nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach zewnętrznych.
  • Znacznie niższe zużycie energii niż w przypadku powietrznych pomp ciepła.
  • Długa żywotność pompy ciepła i odwiertu.
  • Brak dźwięku i bezobsługowe rozwiązanie.
  • Pompy ciepła oszczędzają miejsce. Nie ma wymagań dotyczących magazynowania paliwa.
  • Pompy ciepła są bezpieczne. Nie ma spalania i nie ma emisji potencjalnie niebezpiecznych gazów. Nie są wymagane przewody kominowe.
  • Pompy ciepła wymagają mniej konserwacji niż systemy grzewcze oparte na spalaniu.
  • Pompy ciepła zapewniają chłodzenie latem, a także ogrzewanie zimą.

Można znaleźć zarówno wersję kompaktową (pompa ciepła z podgrzewaczem cwu i opcjonalnym zasilaczem), jak i standard (tylko pompa ciepła). Jej główną wadą są roboty ziemne, które są ściśle związane z jej instalacją. Do pompowania ciepła z ziemi potrzebujemy albo kolektora gruntowego (czasem określany jako kolektor poziomy), albo kolektor pionowy. Oba sposoby usuwania ciepła wymagają rozległych prac ziemnych i niezbędnego oficjalnego zezwolenia. Kolektory pionowe należą do najdroższych elementów w budżecie całego systemu ogrzewania budynku. Warunki wyboru kolektorów zależą głównie od sytuacji geologicznej i okolicy budynku.

Potrafi efektywnie ogrzać lub ochłodzić budynek wykorzystując ziemię jako radiator, którego temperatura pozostaje względnie stabilna przez cały sezon ogrzewania i chłodzenia. Ponieważ wydajność pompy ciepła zależy od różnicy między temperaturą źródła a temperaturą zasilania, taka pmpa zapewnia doskonałą wydajność, która nie ma sobie równych przy próbie przejścia przepisów dotyczących budynków i planowania. Nie ma żadnych widocznych lub słyszalnych części na zewnątrz budynku, a zatem ma również niskie wymagania konserwacyjne

Gruntowa pompa ciepła zapewnia czysty sposób ogrzewania budynków bez emisji dwutlenku węgla. Jest to prawdopodobnie jedna z najbardziej ekologicznych form ogrzewania, zużywająca mniej energii elektrycznej niż inne pompy. Koszty inwestycyjne są wyższe dla tego rozwiązania, ale koszty utrzymania są o 30% niższe niż pompy powietrzne / wodne. Pompy ciepła to ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła.

Pompa gruntowa